MARX-TECH
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Copyrajt ołrajt. Marx-Tech 2014.
KL-T1 Digital Meter
Objaw: nie włącza się.
Opis:
Zasilanie elektroniki załączane jest przez element oznaczony jako "11702" w obudowie sot-23. Nie udało się odszukać nic na jego temat, nie wykluczam też uszkodzenia przycisku na klawiaturze foliowej. Najszybciej i najtaniej jest dołożyć osobny włącznik bistabilny i umieścić go na wieku pojemnika baterii.
Końcówki włącznika należy przylutować w miejsce elementu sot-23, na pola końcówek kolektor-emiter i zabezpieczyć klejem.
Znajdują się tu różne porady oraz materiały pomocne w naprawach urządzeń elektronicznych, z którymi przyszło mi się zetknąć, a o których niewiele można znaleźć w sieci.
System przyzywowy ELEKTROSYGNAŁ - modernizacja
Opis:
Jest to stary system przyzywowy oparty na żarówkach, brzęczyku oraz przekaźnikach. Można go jednak w dość prosty sposób zmodernizować oraz - w razie potrzeby - rozbudować o kolejne przyciski.
W wersji pierwotnej działa w następujący sposób: przyciski przyzywowe znajdujące się przy łóżkach w momencie przyciśnięcia zasilają cewkę przekaźnika, którego styki blokują się mechanicznie w pozycji zamkniętej zasilając żarówkę (wskaźnik) umieszczoną nad drzwiami oraz żarówkę i brzęczyk znajdujące się w panelu (umieszczonym zwykle w dyżurce lub na korytarzu). Kasowanie alarmu następuje po naciśnięciu przycisku zwalniającego blokadę przekaźnika.
Zaprezentowany układ wykorzystuje zwykłe przekaźniki 24V oraz przycisk NC do resetowania alarmu oraz ma możliwość podłączenia brzeczyka dla dodatkowej sygnalizacji alarmu.
Rezystor przy mostku (ok. 100om) pełni rolę bezpiecznikową oraz ogranicza prąd zasilający przekaźniki, rezystor zasilający wskaźnik nad drzwiami należy dobrać w zależności od zastosowanego wskaźnika. Kondensator - pojemność 10-100uF/50V. Dioda zenera obniża napięcie zasilające brzęczyk z generatorem.
Soft-start DZR-16
Moduł miękkiego startu wykorzystywany w elektronarzędziach.
W załączniku odręczny schemat.
Regulator temperatury RTG 3
Regulator stosowany kiedyś przy piecach c.o. Służył do automatycznego wyłączania dmuchawy po przekroczeniu temperatury ustawionej potencjometrem oraz w przypadku spadku temperatury poniżej 30st.C (po wygaśnięciu paleniska)
W załączniku odręczny schemat oraz dokładny opis działania.
Fotokomórka Came DIR10
..a konkretnie część odbiorcza tego zestawu.
W załączniku odręczny schemat i widok pcb.
Moduł ładowania akumulatorów Came LB38
Do rozrysowania schematu zmusiła mnie sytuacja, gdy okazało się, że z nieznanej przyczyny akumulatory napędu Came były ładowane dwukrotnie wyższym napięciem.
Okazało się, że winę za to ponosi przepalony bezpiecznik w module, który zamiast zabezpieczać cokolwiek, odcina masę układu od stabilizatorów 7812/7824, a te - w tej sytuacji - podają na swoje wyjścia pełne napięcie wejściowe.
Problem został zgłoszony do polskiego przedstawiciela producenta, ale pozostał bez echa...
Prostownik do akumulatorów BNW12/6
Schemat prostownika do ładowania akumulatorów ołowiowych model BNW12/6.
Moduł auto-resetu do czujek dymu umieszczony w gnieździe system Sensor ECO1000BREL12NL
A bo byłem ciekaw.... ;)
Układ, po wykryciu zwiększonego poboru prądu przez czujnik (wywołany sygnalizacją wykrycia dymu) wyłącza zasilanie czujnika na kilka sekund. Sygnał alarmu otrzymuje się na stykać wbudowanego przekaźnika.